Tanıtım

TARİHÇE 

Yükseköğretim Kurulunun 21.04.1995 tarihli kararıyla kurulmuş olan Milas Sıtkı Koçman Meslek Yüksek Okulu

4.8.1995 tarihinde merhum Nedime Beler’in bağışladığı Hükümet Binasının karşısındaki Macar Evinde Eğitim-Öğretim yaşamına başladı. Okul ilk olarak 1995-1996 Eğitim-Öğretim yılı Güz yarıyılında Restorasyon Bölümü, 14 öğrenci ve bir öğretim üyesiyle faaliyetine başladı.

1996 – 1997 Eğitim–Öğretim yılında Halıcılık ile Turizm ve Otelcilik Programlarının açılması ve öğrenci sayısının artması nedeniyle Özler İş Merkezinin en üst katına taşınılmıştır. Bu binada eğitim – öğretim 5 yıl sürdürüldü. Okulun bu binadaki akademik yaşamı, Halil Gümüşel ve merhum Halil Özler’in kendilerine ait işyerlerinden kira almamasıyla gerçekleşmiştir.  Bu süre içinde, okul yönetimi ile okulun bağlı bulunduğu Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü de, Yüksek Okulun kendisine ait bir binada öğrenim hizmeti vermesi için yer arayışları Sürerken Türkiye Kömür İşletmelerinin Beçin Beldesinin sınırları içinde bulunan 13 bin metrekarelik alan satın alınarak okul inşaatına başlanıldı. 23 Ocak 2000 tarihinde başlanılan 5 katlı okul inşaatı, 5 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak 5 Ekim 2001 tarihinde Eğitim–Öğretim açıldı ve 2001-2002 Eğitim–Öğretim yılına yetiştirildi.

NEDEN İSMİ SITKI KOÇMAN ?

Yüksek Okulumuza Adı verilen Merhum Sıtkı Davut Koçman;  Okul inşaatı, Değerli Milaslılardan toplanan 27 milyar lira bağış ve diğer(malzeme) katkılarla ancak su basman seviyesine gelebildi. Devletin Yüksekokulun inşaatına ayırdığı bütçe ile okulun inşaatını bitirmek mümkün değildi… Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesine katkılarıyla destek olan ve Üniversitemizin Büyümesinde ve gelişmesinde sağlayan hayırsever işadamı Sıtkı Koçman yetişiyor.

Koçman, Milas Meslek Yüksek Okulunun inşaatı için destekte bulunarak Yüksekokul inşaatımızın tamamlanmasına vesile oluyor. 5 Ekim 2001 tarihinde Okulumuzun açılışında, Sıtkı Koçman da yaptığı konuşmada, “El ele vererek her şeyi yapabiliriz. Biz yalnız çalışmaya, bireysel davranmaya alışmışız.  Birlikte çalışırsak daha büyük işler başarabiliriz. 70 senedir iş hayatındayım. Her gün yeni şeyler öğreniyorum. Birbirimizi sevmeliyiz. Bir insan için en önemli şey itibardır. Yalan söylemeyin. Her zaman dürüst ve açık olun.

 Milas’a ve Üniversitemize  Yüksekokulu kazandırdığı için merhum Sıtkı Koçman’a saygı, sevgi,minnet ve rahmetle  anıyoruz.

 
 

TANITIM BROŞÜRÜ    

YÜKSEKOKUL BÖLÜM VE PROGRAMLARIMIZI YAKINDAN TANIMAK İÇİN Tıklayın..

UZEM
Akademik Takvim

Sınavlar
Yüksekokul Kadromuz
Bağlantılar
Destek ve Talep
Yukarı Çık