SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Ders Kayıtları Ne Zaman?

Ders hayıtları her dönem için akademik takvimde belirlenen tarihlerde yapılır.


2. Harçlar Nereye Yatıyor?

Harçlar öğrenci numaranız ile herhangi bir Garanti Bankası Şubesi veya ATM sinden yatırıla bilir.


3. Harç Yatıracak mıyım, Yatıracaksam Ne Kadar Harç Yatırılacak?

Normal öğretim öğrencisiyseniz eğitim-öğretim sürenizi (2 yıl) aşmadığınız takdirde harç yatırmayacaksınız. Eğer eğitim-öğretim sürenizi aştıysanız (okulu uzattıysanız), her yıl Bakanlar Kurulunca belirlenen harç miktarını öğrenci numaranızı söylediğinizde sizin için oluşturulan harç miktarını otomatik olarak öğrenebileceksiniz.

İkinci öğretim öğrencisiyseniz harç yatıracaksınız. Bankaya gittiğinizde öğrenci numaranızı söylediğinizde sizin için oluşturulan harç miktarını otomatik olarak öğrenebileceksiniz.


4. Harcımı Yatırdıktan Sonra Ne Yapacağım?

Üniversitemiz web sayfasından şifreniz ile ders kaydınızı uzaktan veya danışman eşliğinde okulda kayıt yenileme tarihleri içerisinde yapabilirsiniz.


5. Ders Kaydımı Nasıl Yapacağım?

İlk olarak, daha önce alıp başarısız olduğunuz ders varsa onları aldıktan sonra kalan kredinizi bulunduğunuz yarıyıldaki derslerden tamamlayacaksınız. Eğer alttan aldığınız ders yoksa dönem krediniz kadar ders alacaksınız. Not ortalamanız 3.00 ve daha yukarısı ise bir üst sınıftan da ders alabilirsiniz. Alttan dersiniz varsa ve not ortalamanız 2.00'ın üzerindeyse kaldığınız dersi almak üzere sistem size izin verecektir.


6. Zorunlu Dersler Dışında Seçmeli Derslerden Hangilerini Seçmeliyim?

Okuyacağınız bölüm/programın web sayfasında ders içeriklerine bakarak seçiminizi yapabilirsiniz. Ardından ders alma-bırakma haftasında danışman hocanızın eşliğinde, seçmeli dersleri yeniden değerlendirip, hocanızın önerileri ile seçmeli derslerin seçim işlemlerini tamamlayabilirsiniz


7. Not Ortalamam 2.00'ın Altında, 3.Sınıf ve Üzerindeyim Ne Yapmalıyım?

Şu ana kadar 1. ve 2. sınıftan almadığınız ders varsa dönem kredinizi tamamlamak için önce onları alacaksınız. Eğer almadığınız dersler dönem kredinizi tamamlamıyor ise 1. ve 2. sınıfta DD ve DC olan dersleri yükseltmek için tekrar alıp, not ortalamanızı 2.00'ın üzerine çıkarıp mezun olabilirsiniz.


8. Aldığım bütün derslerden geçmiş olmama rağmen not ortalamam 2.00'ın altında, ne yapmalıyım?

Dönem kredilerini tamamlamış isen, not ortalamanı 2.00'ın üzerine çıkartmak için DD ve DC olan derslerinden en az 2.00'ı geçebilecek kadar yükseltme almalısın ve aldığın dersleri daha yüksek bir not ile geçmelisin.


9. Ders Kaydımı Öğrenci Bilgi Sisteminden Yaptım Şimdi Ne Yapacağım?

Ders kaydınızı Öğrenci Bilgi Sisteminden yaptıktan sonra danışmanınız eşliğinde ders kaydınızı kontrol ettirerek ders alma bırakma formunu imzalayarak bir nüshası sizde, bir nüshası danışmanınızda kalacak şekilde ders kaydınızı ders alma bırakma tarihleri içerisinde tamamlamanız gerekir.


10. Ders Kaydımı Öğrenci Bilgi Sisteminde Yanlış Yaptım, Ne Yapacağım?

Öğrenci Bilgi Sisteminde ders kaydını yapıp onayladıktan sonra, değişiklik yapılması gerekiyor ise ders alma-bırakma haftasında danışman hocanızla birlikte gerekli düzeltmeleri yapabilirsiniz.


11. Ders Kaydım Bitti Şimdi Ne Yapacağım?

Ders Alıp Bırakma haftasında haftalık ders programında birbiriyle çakışan dersiniz varsa veya seçtiğiniz dersler içinde açılmayan seçmeli ders varsa açılmayan seçmeli dersi bırakarak açılan seçmeli bir ders alacaksınız. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra derslere başlamanız için bir engel kalmayacaktır.


12. Bölüm Dışı Seçmeli Ders Almak İstiyorum Ne Yapacağım?

Almış olduğunuz derslerin haftalık ders programında çakışmayan zamanlarında danışman hocanızın oluru ile her dönem için bölüm dışı bir adet seçmeli ders alabilirsiniz.


13. Dersler Ne Zaman Başlayacak?

Üniversitemizin akademik takviminde belirtilen tarihte dersler başlayacaktır.


14. İlk Hafta Derslerde Yoklama Alınacak mı?

Akademik takvimde derslerin başladığı tarihten itibaren yoklama alınmaya başlanacaktır.


15.Sınavlar Klasik mi Yoksa Çoktan Seçmeli mi Yapılacak?

Ara sınav ve yarıyıl sonu sınavları, aldığınız dersin hocasının öngördüğü şekilde yapılacaktır.


16.Daha Önce Bir Üniversitede Eğitim Gördüm, Orada Aldığım Bazı Dersleri Burada Tekrar Alacak mıyım?

Daha önce almış olduğun derslerin kredileri ve ders içerikleri, yeni alacağın dersler ile uyumlu ise, derslerin başladığı hafta dilekçe, eğitim gördüğün bölüm/programın ders içerikleri ve transkriptin ile öğrenci işlerine başvuru yapmalısın. Yönetim kurulu uygun gördüğü taktirde, içerikleri ve kredileri birbiri ile uyuşan derslerden muaf olabilirsin.


17. Kaydımı Sildirmek İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Öğrenci kimliği ile öğrencinin kendisi veya noterden tayin edeciği vekilinin öğrenci işleri bürosuna müracaat etmesi daha sonra ilişik kesme belgesini ilgili birimlere ve kişilere imzalatması ile kayıt sildirme işlemi son bulur.


18. Akademik Danışmanım, Her Yarıyıl Değişiyor mu?

Akademik danışmanınız, ilk kayıt işleminden mezun olacağınız zamana kadar zorunlu haller dışında değişmeyecektir. Akademik danışmanınızı öğrenmek için tıklayınız.


19. Stajımı Nerede Yapmalıyım?

Staj komisyonunun oluru ile mesleki gelişiminize katkı sağlayacak kurum ve kuruluşlarda stajınızı yapabilirsiniz. Bu konu hakkında detaylı bilgiyi Akademik Danışmanınızdan öğrenebilirsiniz.

 

20. Sağlık Raporları Devamsızlıktan Sayılır mı?

Hastanelerden veya Aile Hekimlerinden alınan raporlar sınavlar haricinde bir işlem görmemektedir. Alınmış olan raporlar devamsızlıktan sayılmaktadır.

 

21Sınav Haftasında Alınan Raporları Ne Yapmalıyım?

Sınav haftasında alınan raporlar 5 (Beş) iş günü içerisinde öğrenci işleri bürosuna teslim edilmesi gerekmedir. İlgili süre içinde teslim edilmeyen raporlar işleme alınmamaktadır.

 

22. Şeref ve Yüksek Şeref Belgesi Alma Şartları Nedir?

Şeref veya Yüksek Şeref Belgesi alabilmek için normal eğitim-öğretim süresi olan(Hazırlık Okuyanlar Hariç) 2 yıl sonunda not ortalaması 03.00 olan öğrencilerimiz Şeref Belgesi  03.50-04.00 olan öğrencilerimiz Yüksek Şeref Belgesi almaya hak kazanırlar.

UZEM
Akademik Takvim

Sınavlar
Yüksekokul Kadromuz
Bağlantılar
Destek ve Talep
Yukarı Çık